34 Student-Athletes Recognized On GLIAC Winter All-Academic Teams

34 Student-Athletes Recognized On GLIAC Winter All-Academic Teams

BAY CITY, Mich. -- A total of 34 Ohio Dominican winter student-athletes were honored by the GLIAC for their accomplishments in the classroom today.

Criteria states the student-athlete must be an active member on the roster at the end of the season, not a freshman or a first year transfer student. All-Academic Teams are comprised of those student-athletes that meet criteria and carry a cumulative grade point average (GPA) of 3.0-3.49. Academic Excellence Teams are comprised of student athletes that have a cumulative GPA of 3.50-4.0.

All 12 eligible members of the women's basketball earned Academic Excellence awards, leading the conference in that category for a second straight year.

ACADEMIC EXCELLENCE RECIPIENTS

Student Athlete-Name Yr. Hometown/High School 
Sport: Men's Basketball    
Mike DeLeon So. Powell, OH/Olentangy Liberty
Alex Stevens R-Fr. Delaware, OH/Delaware Hayes
     
Sport: Women's Basketball    
Lauren Bates Jr. Hilliard, OH/Hilliard Davidson
Lindsey Blanford Jr. Xenia, OH/Dayton Carroll
Kayla Cook Jr. Westerville, OH/Bishop Watterson
Megan Eyre So. Fayetteville, OH/Fayetteville Perry
Sarah Futscher So. Wilder, KY/Bishop Brossart
Tori Beth Leader Jr. West Portsmouth, OH/West Portsmouth
Jackie Oestreich Jr. Brighton, MI/Greenhills
Olivia Philpot So. Trenton, OH/Middletown Madison
Madi Rittinger Jr. Dayton, OH/Centerville
Darian Rose So. Fort Loramie, OH/Fort Loramie
Melissa Scherpenberg Sr. Cincinnati, OH/McAuley
Rachael Torey Sr. Sterling Heights, MI/Cardinal Mooney
     
Sport: Men's Indoor Track    
Patrick Ferguson Jr. Austintown, OH/Austintown-Fitch
Matt Rosebrock Sr. Napoleon, OH/Napoleon
Brendan Walburn Sr. Hebron, OH/Lakewood
     
Sport: Women's Indoor Track    
Morgan Bitzel Jr. Hartville, OH/Marlington
Nicole Brown Sr. Columbus, OH/Bishop Ready
Lindsay Davis Sr. Lewis Center, OH/Olentangy Orange
Jalyn Devereaux So. Carroll, OH/Bloom-Carroll
Molly Priest Sr. Wadsworth, OH/Wadsworth
Kayla Statema Jr. Warren, OH/Warren G. Harding
Amber Willeman Sr. Napoleon, OH/Napoleon

ALL-ACADEMIC RECIPIENTS

Student Athlete-Name Yr. Hometown/High School 
Sport: Men's Basketball    
Jordan Cowgill Sr. Worthington, OH/Thomas Worthington
Adam Cytlak So. Van Buren, OH/Liberty Benton
Melran Leach So. Shaker Heights, OH/Shaker Heights
     
Sport: Men's Indoor Track    
Michael Hawkins Sr. Columbus, OH/Dublin Scioto
Avery Sumpter So. Lima, OH/Elida
     
Sport: Women's Indoor Track    
Maryann Dike Sr. Toronto, Ontario/St. Marguerite d'Youville
Trinity Gephart So. Oak Harbor, OH/Oak Harbor
Erin Hamm Jr. Lucas, OH/Lucas
Holland Jones So. Columbus, OH/Bishop Ready
Shakita Kabicek Jr. Brook Park, OH/Midpark

Contact: Scott Miles
miless@ohiodominican.edu